-
In het jaarverslag 2025 delen we behaalde resultaten en vindt u een overzicht van de inkomsten en uitgaven van de provincie Utrecht.
-
Direct naar onze resultaten?
Het jaar 2025 in verhalen
-
Van weiland tot provinciale hoofdroute: veertig jaar Zuilense Ring
De Zuilense Ring is al ruim veertig jaar een belangrijke weg. Toezichthouder Gijs Klomp vertelt hoe deze polderweg uitgroeide tot drukke verbinding met 56.000 reizigers per dag.
-
De oogst van provinciaal voedselbeleid
De Voedselagenda! Wat is er allemaal bereikt? Van lokale broodjes tot een educatief voedselbos. Samen zijn er stappen gezet naar een duurzamer voedselsysteem.
-
Windmolens in handen van de lokale omgeving
Bij windprojecten waar de provincie over beslist, geldt de voorwaarde dat minimaal 50 procent in lokale handen moet zijn. Vaak loopt dat via een energiecoöperatie. Sophie legt uit hoe dat werkt.
-
Van afvalmaaisel tot krachtige compost
Agrariër Bastiaan uit Breukelen doet mee aan een proef waarbij maaisel uit bermen en langs sloten op zijn erf krachtige compost wordt. Zo wordt zijn bodem gezonder en zo wordt onze regio duurzamer.
-
Aanpakken woningtekort? Er liggen kansen op daken!
Tienduizenden woningen erbij in onze regio voor 2030, dat wil de provincie. Maar, hoe? Kijk omhoog! Bovenop flats kunnen vaak nog woonlagen, net als woningcorporatie Portaal in Soest.
Financieel gezond
De provincie Utrecht heeft in 2025 ruim 591 miljoen euro besteed. De totale inkomsten van de provincie bedroegen 688 miljoen euro. Dit leidt tot een positief rekeningresultaat van circa 97 miljoen euro. In de bijgestelde begroting in de Slotwijziging 2025 werd uitgegaan van een jaarresultaat van 68,8 miljoen euro. Het werkelijke resultaat is daarom 29 miljoen euro hoger uitgekomen.
Het jaarresultaat wordt ook beïnvloed door externe factoren. Waarop de provincie weinig of geen invloed kan uitoefenen.
Er zijn minder subsidieaanvragen gedaan dan verwacht. Soms schuiven de kosten van subsidies door naar 2026, bijvoorbeeld omdat het werk in 2025 nog niet is begonnen of omdat de subsidie niet op tijd kon worden toegekend. Ook hebben sommige onderhoudsprojecten vertraging. Dit komt doordat de planning is aangepast of omdat aannemers het werk niet op tijd konden uitvoeren. Daarnaast zijn de uitkeringen uit het provinciefonds hoger en de opbrengsten uit de motorrijtuigenbelasting lager dan voorzien bij de Slotwijziging.
Dit geeft aanleiding om de verwachte inkomsten en uitgaven strakker in beeld te brengen bij de analyses van de kwartaalrapportages. Zo ontstaat een actueler beeld van de financiën en is bij de najaarsrapportage beter in te schatten of een uitgave naar een volgend begrotingsjaar moet worden doorgeschoven.
Het saldo is opgenomen in de algemene reserves.
Behaalde resultaten
In 2025 vierden we het begin van de Utrechtse provinciale democratie 650 jaar geleden. We keken ook vooruit en investeerden in de provincie door belangrijke stappen te zetten op het gebied van wonen, werken, bereikbaarheid, energietransitie, natuur en landbouw. Om er zo voor te zorgen dat huidige en toekomstige generaties goed en gezond kunnen leven in de provincie Utrecht.
Ruimtelijke ontwikkeling
- Het doel van programma Versnelling Woningbouw is om elk jaar 27 projecten in de provincie te helpen versnellen. In 2025 is dit doel ruimschoots gehaald met in totaal 42 woningbouwprojecten.
- Regio Deal Vitale Wijken II die de provincie met vier gemeenten heeft ingediend, is door de Rijksoverheid gehonoreerd. Er komt 20 miljoen euro voor de regio beschikbaar.
- In de Omgevingsvisie staat hoe we de komende 25 jaar slimme keuzes maken voor de invulling van de ruimte in de provincie. De ontwerpwijziging Omgevingsvisie en Omgevingsverordening zijn vastgesteld en ter inzage gelegd.
Landelijk gebied
- In 2025 is 119 hectare nieuwe natuur gerealiseerd. Dat is 69 hectare meer dan oorspronkelijk begroot.
- Het Ontwerp-Utrechts Programma Landelijk Gebied (UPLG) is door Gedeputeerde Staten vastgesteld. Het UPLG bevat een samenhangend en geborgd pakket aan maatregelen voor natuur, water, bodem, klimaat en landbouw voor de periode 2026-2035.
- Veel maatschappelijke opgaven landen op het boerenerf. In 2025 heeft de provincie de ondersteuning van agrariërs voortgezet met instrumenten als de Plattelandscoaches, Vraagbaak en de Utrechtse Monitor Duurzame Landbouw (UMDL).
Bodem, water en milieu
- Met het Uitvoeringsprogramma impuls KRW heeft de provincie dertien aanvullende maatregelen genomen om in 2027 zo dicht mogelijk bij de doelen van de Europese Kaderrichtlijn Water (KRW) te komen.
- Ruim 1,9 miljoen euro aan subsidies is uitgekeerd in het kader van de subsidieregeling Groene, Gezonde en Klimaatbestendige steden en dorpen. Daarmee zijn onder andere 24 schoolpleinen vergroend, klimaatadaptatieve (dak)tuinen aangelegd en zijn versteende plekken zoals straten, pleinen en een bedrijventerrein vergroend.
- De provincie wil bestuurlijke afspraken maken met het Rijk om op het traject Utrecht-Amersfoort de risico's van het vervoer per spoor van gevaarlijke stoffen te beperken. Daarom hebben we samen met betrokken gemeenten het Rijk verzocht het spoortraject Utrecht-Amersfoort niet op te nemen in het kernnet voor vervoer van gevaarlijke stoffen.
Klimaat en energietransitie
- In 2025 zijn vier projectbesluitprocedures voor windenergie voortgezet voor in totaal circa 320 GWh windenergie. Daarnaast hebben we gemeenten ondersteund om zon- en windprojecten op land verder te brengen zodat deze in 2030 gerealiseerd kunnen worden.
- We hebben een congres voor de eerlijke klimaatprijs georganiseerd: de Fair Fair, om daar het gesprek te voeren over de verborgen schadekosten van producten en diensten.
- Met publieke partners Energie Beheer Nederland en Netverder hebben we een intentieovereenkomst getekend voor de nadere uitwerking van een provinciaal warmteondersteuningsbedrijf voor de ontwikkeling van publieke warmtenetten.
Bereikbaarheid
- Op 14 december 2025 zijn de nieuwe OV-concessies Binnen en Buiten gestart. Voor de concessie Binnen is Transdev de nieuwe vervoerder, Keolis blijft het vervoer in de concessie Buiten verzorgen. De overgang naar de nieuwe concessies is niet vlekkeloos verlopen.
- De tramhaltes op het traject Vaartsche Rijn - Utrecht Science Park zijn opnieuw ingericht. De nieuwe haltes zijn duurzaam, aantrekkelijk en bieden meer beschutting.
- Het ecoduct over de N226 bij Maarsbergen is afgerond en geopend, voortaan bekend als ecoduct Het Kombos.
- Op de N230 (Zuilense Ring) is tegelijk met het groot onderhoud de snelheid verlaagd van 100 naar 80 kilometer per uur ter verbetering van de verkeersveiligheid en leefomgeving.
Cultuur en erfgoed
- De molenroedes van vijftien molens van het Utrechts Landschap zijn gerestaureerd met subsidie van de provincie. De Utrechtse molens die vanwege veiligheidsproblemen stilstonden, draaien weer.
- Het percentage Rijksmonumenten in slechte staat is door restauraties verder teruggedrongen, van 14,1 procent in 2024 naar 13,8 procent in 2025.
- Wandelschoenen aan! Gestart met de aanleg van het Wandelroutenetwerk Utrecht Oost.
Economie
- Het Regionaal Talentfonds is operationeel en de eerste tweehonderd inwoners van de regio Utrecht hebben een voucher ontvangen om zich om- of bij te scholen.
- Om het grondstoffengebruik in de zorg terug te dringen zijn er circulaire ketenregisseurs zorg gestart. Zij brengen de grondstoffenstromen in kaart en starten ketenprojecten om het gebruik van grondstoffen te beperken, bijvoorbeeld door gebruik te verminderen of hergebruik te stimuleren.
- In 2025 zijn binnen de provincie drie bedrijventerreinen gestart met het Programma Werklandschappen van de Toekomst. Op deze plekken wordt geëxperimenteerd met manieren om bedrijventerreinen groener, duurzamer en leefbaarder te maken.
- De aandeelhouders van de ROM - waaronder de provincie Utrecht - hebben ingestemd met een tweede fondsstorting in het Participatiefonds, zodat nieuwe innovatieve bedrijven voorzien kunnen worden van ontwikkelkapitaal.
Bestuur
- Het Koninklijk paar bracht een streekbezoek aan Lopikerwaard en Vijfheerenlanden. Koning Willem-Alexander en Koningin Máxima ontmoetten tientallen inwoners op acht verschillende locaties.
- Het Statenvoorstel Jong Utrecht Aan zet! unaniem aangenomen. Hiermee hebben we stappen gezet om jongeren meer bij de provincie te betrekken.