Alle provincies werken met extern salderen. De provincie Utrecht heeft hier nog geen regeling voor (tenminste voor het salderen met bedrijven met dier- of fosfaatrechten). Tot voor kort was het de bedoeling om het extern salderen alleen mogelijk te maken in combinatie met innovatie (dit geldt vooral voor technische stalinnovaties). De gedachte hierachter was dat deze aanpak stimulerend werkt op verschoning en innovatie in de agrarische sector.
Recente gerechtelijke uitspraken zet de inzet van emissiearme stalsystemen onder druk. De rechtbank plaatst vraagtekens bij gerealiseerde stikstofreducties door stalinnovaties. Het is afwachten of deze uitspraken ook leiden tot wijziging van wet- en regelgeving.
Tot de Raad van State uitspraak doet in de hoger beroepen, blijven er vraagtekens over de houdbaarheid van vergunningen verleend op basis van de RAV-factoren (Regeling ammoniak en veehouderij). Het is niet logisch het extern salderen alleen op basis van innovatie mogelijk te maken. We willen in elk geval voorlopig het extern salderen ook mogelijk maken zonder de link met innovatie.